Düziçi ilçesinde vatandaşlara hizmet eden Diyetisyen Selin Çevik Mart Obezite Covid -19’da en önemli risk faktörlerinden birisi olduğunu ifade ederek aşırı kilonun bağışıklığı olumsuz etkilediği ve tedaviye direnç gösterdiğini söyledi.
Araştırmalara göre Obez kişilerin Covid -19 semptomlarını daha ağır geçirebileceği gösterdiğini ifade eden Diyetisyen Selin Çevik Mart “Beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anladığımız şu dönemde tek bir gıdanın bizi Covit-19 dan koruyacağı yanılgısına kapılmamak gerekir .
Doğru beslenme hem yakalanma riskini en aza indirir, hem de virüsü geçiren kişilerde semptomları azaltır. Peki nedir doğru beslenme gelin bunlara bir göz atalım. Besin desteği kullanmak, tuz ,şeker ve doymuş yağlardan uzak durmak , zeytinyağ ve omega 3 tüketimi önemlidir. Su tüketimi en az günlük 2.5 lt olmalıdır. Alkol-sigara tüketiminden uzak durmak, antiviral etkisinden dolayı propolis kullanmanızı öneririm.
Bağışıklık dostu besinlere yer verin ( yumurta -süt , balık , bulgur , tam buğday ekmeği , nohut , yağsız kırmızı et ve peynir , badem ...), Obezite covit -19 da en önemli risk faktörlerinden biri.Aşırı kilonun bağışıklığı olumsuz etkilediği ve tedaviye direnç gösterdiği bilinmektedir.
Ayrıca obezite diğer hastalıkları da tetikliyor . Kanser ,tip 2 diyabet, aterosklerotik kalp hastalığı, damar sertliği , kalp krizi riskini arttırdığı bilinmektedir .
Araştırmalara göre obez kişilerin Covid -19 semptomlarını daha ağır geçirebileceği gösterilmiştir. Covit-19 ve obezite arasındaki etkileşimi şöyle açıklayabiliriz; Kilonuz ne kadar fazla ise yağ oranınız da o kadar fazladır Akciğer kapasiteniz daha düşüktür. Bu ise kan akışını azaltır ve kalbi etkiler.
Fazla kilolu kişiler daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar Covit -19 gibi enfeksiyonlarda büyük sorunlara sebep olabilir . Toparlayacak olursak Covid-19’a yakalanmadan önlem almalıyız. Hipokrat’ında dediği gibi “ Besinler ilacınız , ilacınız besininiz olsun” şeklinde konuştu.